Przejdź do głównej zawartości

 

Placek po węgiersku to bardzo smaczne danie które często robię. Gulasz przygotowuję w nieco innej swojej wersji, lecz taki właśnie Nam najbardziej smakuje.  Gdy przygotuję więcej gulaszu zazwyczaj jem go z ziemniakami a na kolejny dzień robię placki po węgiersku.

 


SKŁADNIKI:

Gulasz:

0.5 kg mięsa u mnie łopatka

1 duża cebula

1 czerwona papryka

kilka pieczarek

sól, pieprz, papryka słodka

przyprawa do gulaszu,

2 liście laurowe

ok. 4 ziela angielskie

woda

Placki:

ok. 05. kg ziemniaków

1 duża cebula

ok. 3 łyżki mąki

1 jajko

olej do smażenia

sól, pieprz

WYKONANIE

Mięso kroję w kostkę i wrzucam na mocno rozgrzany olej. Smażę chwilkę lecz nie ruszam mięsa. Dopiero po ok. 2 minutach przewracam mięso. Posypuję papryką w proszku i mieszam tak by połączyła się z tłuszczem a następnie dorzucam cebulę pokrojoną w pióra. Chwilę smażę i dorzucam paprykę pokrojoną w paski ok. 4 cm i pieczarki pokrojone w plastry. Gdy te składniki chwilę się podsmażą zalewam je gorącą przegotowaną wodą (nie zimną). Wody powinno być tyle by przykryła składniki. Całość duszę ok.1 godziny tak by mięso było miękkie. Pod koniec doprawiam. Jeśli nie zrobił nam się gęsty sos należy zagęścić mąką. Do ok. 1/4 szklanki dodać łyżkę mąki dobrze wymieszać i dolać do gulaszu.

Placki ziemniaczane:

Ziemniaki oraz cebulę ścieram na tarce. Dodaje do nich jajko, mąkę oraz przyprawy. Wszystko dobrze mieszam i smażę placki na oleju z dwóch stron.

Na gotowe placki nakładam gulasz oraz ewentualnie dopełniam je śmietaną np. 18% . Placek po węgiersku - Polecam


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pulpety w sosie własnym.

 Pulpety w sosie własnym to bardzo popularny obiad który każdy zna i lubi. Pulpeciki przygotowuję w domowym sosie własnym i są rewelacyjne. Robię  ich więcej i mam obiad na dwa dni.  SKŁADNIKI:   ok. 0.5 kg mięsa mielonego np. łopatka  1 jajko  ok. 3 łyżki bułki tartej  sól, pieprz,  przyprawa do mięsa mielonego  czosnek natka pietruszki  mąka do panierowania  ok. 3 szklanki wody lub bulionu  Do zagęszczenia:  ok. 1/3 szklanki wody  3 łyżki mąki gorący wywar (kilka łyżek)   WYKONANIE:  W misce umieszczam mięso. Najczęściej kupuję mięso z łopatki więc takie polecam. Do mięsa dodaję drobno pokrojoną cebulę oraz czosnek. Dodaję jajko, bułkę tartą oraz wszystkie przyprawy. Wszystko bardzo dokładnie mieszam lub wyrabiam ręką. Jeśli jest zbyt kleiste dodaję jeszcze bułki tartej. Do mojego mięsa dodaje jeszcze odrobinę gorącej wody lub wywaru. Każdy pulpecik obtaczam w mące. Rozgrzewam olej i na gorący wrzucam pul...

Strogonow z kurczaka

 Strogonow z kurczaka to przepyszne danie jednogarnkowe które często przygotowuję jako danie gorące na imprezy. Wszystkim zawsze smakuje i szybko znika.   SKŁADNIKI: 2 filety z kurczaka sól, pieprz, papryka słodka, przypraw do kurczaka pieczarki 1 czerwona papryka ok. 4 ogórki konserwowe natka pietruszki  ok. 500 ml bulionu  1 mały słoiczek przecieru pomidorowego    1 cebula ok. 2 łyżki mąki olej do smażenia WYKONANIE: Filet z kurczaka kroję w cienkie paseczki a następnie przyprawiam. U mnie tradycyjne przyprawy. Wszystko bardzo dokładnie mieszam. W garnku w którym będę przygotowywać danie rozgrzewam olej i podsmażam mięso wraz z pokrojoną drobno cebulą. Po kilku minutach podsmażania mięso posypuję mąką, dokładnie mieszam i smażę nadal. Dzięki temu danie Nam się zagęści.  Po kilku minutach dokładam pozostałe składniki. Paprykę oraz ogórek konserwowy kroję w paseczki pieczarki w plastry. Całość podsmażam jeszcze kilka minut by warzywa zmiękły i dok...

Kurczak w sosie chrzanowym

  Kurczak w sosie chrzanowym to niezwykle smaczny i prosty pomysł na obiad. Sos wyszedł rewelacyjny a mięso mięciutkie i soczyste. Polecam wypróbować na Święta. Mięso podałam z ziemniakami i surówką. SKŁADNIKI: 2 filety z kurczaka 1 cebula  sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, czosnek granulowany  1/2 szklanki wody  250 ml śmietanki 30%  2 czubate łyżki chrzanu WYKONANIE:   Filet z kurczaka kroję na mniejsze kawałki a cebulę kroję w pióra. Na patelni rozgrzewam olej a następnie podsmażam filet z kurczaka. Po około 5 minutach dokładam cebulę i podsmażam nadal. Całość zalewam wodą a następnie śmietanką 30% i gotuję. Do sosu dokładam chrzan. Dla lepszego smaku można dodać go nieco więcej.  Całość przyprawiam sól oraz pieprz. Jeśli sos nie zgęstnieje można jeszcze dodać odrobinę mąki. Kurczak w sosie chrzanowym podałam z ziemniakami i surówką. Był niezwykle przepyszny.  Polecam.