Przejdź do głównej zawartości

Bułeczki z serem

 Bułeczki z serem to niewątpliwie jedne z moich ulubionych bułek. Bardzo często kupowałam je w mojej lokalnej piekarni aż w końcu pomyślałam że przecież mogę je sama upiec. Spróbowałam je zrobić swoim sposobem i teraz cały czas je piekę. Są mięciutkie, chrupiące a ser żółty daje im fajny smak. Super sprawdzą się na śniadanie do kanapek czy np. na imprezy jako dodatek do sałatki. Są bardzo proste w przygotowaniu i zawsze się udają. Zróbcie koniecznie bo domowe pieczywo jest dużo lepsze niż bułki z piekarni. 

SKŁADNIKI:

500 g mąki pszennej np. typ 500

20 g świeżych drożdży

270 ml ciepłej wody 

1 łyżka cukru

1,5 łyżki soli 

5 łyżek oleju lub oliwy

ok. 15 dkg sera żółtego u mnie ser złoty mazur

Z tych składników wyszło mi 10 bułeczek średniej wielkości. 

WYKONANIE:

Zaczynam od przygotowania ciasta. W małej miseczce umieszczam drożdże a następnie dodaję do nich cukier i ciepłą wodę. Dokładnie mieszam i odstawiam na ok. 5 minut. W dużej misce umieszczam mąkę, sól oraz olej. Dolewam zaczyn i dokładnie wyrabiam ciasto. Może być za pomocą robota lub ręcznie. Takie wyrabianie powinno trwać ok. 8 minut. 

Po tym czasie ciasto odstawiam do wyrośnięcia. U mnie zazwyczaj trwa to 40 minut. Po tym czasie ciasto podwoi swoją objętość. Gdy tak się stanie z ciasta tworzę małe bułeczki zaciągając ciasto do spodu. 

Formując bułeczki delikatnie je spłaszczam przykrywam ściereczką i odstawiam do kolejnego rośnięcia by ponownie podrosły. Zostawiam je tak na ok. 15 minut. Przygotowuję ser żółty. Ja użyłam sera złoty mazur ale może być również inny np. gouda czy edamski. Nie polecam natomiast sera mozzarella ponieważ się bardzo szybko przypali i nie będzie chrupiący. Ser ścieram na tarce o małych oczkach. Gdy moje bułeczki już podrosną delikatnie smaruję je mlekiem może być również jajko i posypuję dość obficie serem żółtym starając się by ser nie uciekał z bułek.

Piekarnik nagrzewam  na 220 stopni i bułeczki piekę ok. 25 minut. Nie używam termoobiegu. Trzeba oczywiście kontrolować ich czas pieczenia. Jeśli bułki się bardzo mocno zarumienią należy wcześniej je wyciągnąć. Po upieczeniu należy odczekać kilka minut by bułki zmiękły i można zajadać. Ser żółty sprawia że mają fajny smak i są dużo lepsze niż zwykłe bułki. 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

Komentarze

  1. Idealna opcja na śniadanie. Takie bułeczki nawet wygodnie można ze sobą zabrać, jak wychodzimy z domu. Woreczki śniadaniowe od https://vi-go.eu/pl/114-woreczki-%C5%9Bniadaniowe i możecie zapakować wszystko to, co chcecie zjeść w ciągu dnia. Pakowanie jedzenia to bardzo ważna kwestia, bo dzięki szczelnym opakowaniom jedzenie będzie miało świeżość przez cały dzień.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję bardzo za odwiedziny. Będzie mi bardzo miło jeśli jeszcze do mnie wrócisz i będziesz korzystać z przepisów.

Popularne posty z tego bloga

Pulpety w sosie własnym.

 Pulpety w sosie własnym to bardzo popularny obiad który każdy zna i lubi. Pulpeciki przygotowuję w domowym sosie własnym i są rewelacyjne. Robię  ich więcej i mam obiad na dwa dni.  SKŁADNIKI:   ok. 0.5 kg mięsa mielonego np. łopatka  1 jajko  ok. 3 łyżki bułki tartej  sól, pieprz,  przyprawa do mięsa mielonego  czosnek natka pietruszki  mąka do panierowania  ok. 3 szklanki wody lub bulionu  Do zagęszczenia:  ok. 1/3 szklanki wody  3 łyżki mąki gorący wywar (kilka łyżek)   WYKONANIE:  W misce umieszczam mięso. Najczęściej kupuję mięso z łopatki więc takie polecam. Do mięsa dodaję drobno pokrojoną cebulę oraz czosnek. Dodaję jajko, bułkę tartą oraz wszystkie przyprawy. Wszystko bardzo dokładnie mieszam lub wyrabiam ręką. Jeśli jest zbyt kleiste dodaję jeszcze bułki tartej. Do mojego mięsa dodaje jeszcze odrobinę gorącej wody lub wywaru. Każdy pulpecik obtaczam w mące. Rozgrzewam olej i na gorący wrzucam pul...

Strogonow z kurczaka

 Strogonow z kurczaka to przepyszne danie jednogarnkowe które często przygotowuję jako danie gorące na imprezy. Wszystkim zawsze smakuje i szybko znika.   SKŁADNIKI: 2 filety z kurczaka sól, pieprz, papryka słodka, przypraw do kurczaka pieczarki 1 czerwona papryka ok. 4 ogórki konserwowe natka pietruszki  ok. 500 ml bulionu  1 mały słoiczek przecieru pomidorowego    1 cebula ok. 2 łyżki mąki olej do smażenia WYKONANIE: Filet z kurczaka kroję w cienkie paseczki a następnie przyprawiam. U mnie tradycyjne przyprawy. Wszystko bardzo dokładnie mieszam. W garnku w którym będę przygotowywać danie rozgrzewam olej i podsmażam mięso wraz z pokrojoną drobno cebulą. Po kilku minutach podsmażania mięso posypuję mąką, dokładnie mieszam i smażę nadal. Dzięki temu danie Nam się zagęści.  Po kilku minutach dokładam pozostałe składniki. Paprykę oraz ogórek konserwowy kroję w paseczki pieczarki w plastry. Całość podsmażam jeszcze kilka minut by warzywa zmiękły i dok...

Kurczak w sosie chrzanowym

  Kurczak w sosie chrzanowym to niezwykle smaczny i prosty pomysł na obiad. Sos wyszedł rewelacyjny a mięso mięciutkie i soczyste. Polecam wypróbować na Święta. Mięso podałam z ziemniakami i surówką. SKŁADNIKI: 2 filety z kurczaka 1 cebula  sól, pieprz, przyprawa do kurczaka, czosnek granulowany  1/2 szklanki wody  250 ml śmietanki 30%  2 czubate łyżki chrzanu WYKONANIE:   Filet z kurczaka kroję na mniejsze kawałki a cebulę kroję w pióra. Na patelni rozgrzewam olej a następnie podsmażam filet z kurczaka. Po około 5 minutach dokładam cebulę i podsmażam nadal. Całość zalewam wodą a następnie śmietanką 30% i gotuję. Do sosu dokładam chrzan. Dla lepszego smaku można dodać go nieco więcej.  Całość przyprawiam sól oraz pieprz. Jeśli sos nie zgęstnieje można jeszcze dodać odrobinę mąki. Kurczak w sosie chrzanowym podałam z ziemniakami i surówką. Był niezwykle przepyszny.  Polecam.